תכנון אדריכלי

המשרד שלנו מתמחה בתכנון אדריכלי, משרדים ומבני מסחר. לצוות המשרד ניסיון רב בתכנון אוניברסיטאות, מוסדות, מבני ציבור ועוד. מחפשים משרד אדריכלות בתל אביב? הגעתם למקום הנכון!

מתי נחוץ תכנון אדריכלי?

בכל פרויקט בנייה, שבו רוצים לבנות מבנה מאפס, לשנות מבנה קיים, להוסיף שטח למבנה או לערוך שיפוץ כללי נחוץ תכנון אדריכלי. במקרים מסוימים מעצב פנים יכול לעשות עבודה די טובה, אך כאשר מדובר במעורבות של שלד, תשתיות והיתרי בנייה, אין ספק שאדריכל הוא הכתובת אליה כדאי לפנות למענה מיטבי.

אז כיצד מתבצע התכנון האדריכלי?

שלב התכנון- קדםשלב זה ידוע גם כשלב התכנות, ובו מתחיל התכנון האדריכלי שלכם. בשלב זה האדריכל מתממשק עם הלקוח על מנת ללמוד על יחידת הקרקע, כל המבנים הקיימים והרצונות של הלקוח למבנה העתידי. ניתוח אישי של יחידת הקרקע או המבנה הקיים יבטיח את המידע המדויק ביותר, כך שניתן יהיה לתכנן באופן מפורט ומדויק ככל שניתן. 
בתחילה האדריכל בוחן את המגבלות האזוריות ואפשרויות השימוש וניצול הקרקע. לאחר מכן, הוא מכין הערכת עלויות, ובמידה והצדדים מסכימים על התנאים והיקפי הפרויקט, עורכים חוזה לשירותי אדריכלות.
שלב התכנון הסכמטיבשלב הבא, צוות תכנון אדריכלי מתחיל לתרגם את רצונות הלקוח לקונספט העיצובי של המבנה. זה עשוי להיות כרוך בהכנת סקיצות, שרטוטים, עיבודים תלת ממדיים ותוכניות אתר ראשוניות, תוכניות קומה, הגבהות בניין ועוד. גם תכנון התשתיות של המבנה קשור לשלב זה, וכולל אינסטלציה, חשמל וכדומה.
שלב הפיתוח העיצובי זהו השלב שבו כוונת התכנון של האדריכל מתבטאת כתוכנית מפורטת. האדריכל מציג ללקוח בשלב זה את הגימורים החיצוניים והפנימיים שעתידים להיות, ויכולים להשפיע רבות על העלות הכוללת של פרויקט הבנייה (כמו גם על לוח הזמנים של הפרויקט. זהו השלב שבו ניתן לקבל את הערכת העלות הריאלית.
שלב מסמכי הבנייהבשלב הבא של תהליך תכנון אדריכלי, העיצוב הופך למציאות. האדריכל מייצר שני סטים של שרטוטים מפורטים, המפרטים כל פרט בתכנון הסופי שלהם. סט אחד נקרא סט הבנייה, והוא נשאר באתר לאורך כל תהליך הבנייה, והסט השני נקרא מערך ההיתרים, אותו שולח האדריכל לרשות המקומית. 
שלב היתר הבנייה ההיתרים יכולים להיות אחד השלבים האיטיים ביותר בתהליך הבנייה, אך הוא מגן על האדריכלים, הקבלנים ובעלי הנכסים מפני טעויות בנייה שעלולות להיות מסוכנות. פרויקט בנייה פשוט במועצות מתירניות יכולים לקבל אישור תוך זמן קצר, אולם יש להתאזר באורך רוח ולפעול רק לאחר קבלת כל ההיתרים הדרושים ליישום התוכנית האדריכלית במלואה. 
שלב הגשת ההצעות והמשא ומתן (אופציונלי) אם הבניין הוא פרויקט תכנון-בנייה שמתוכנן ונבנה על ידי אותו משרד של אדריכלית בתל אביב, אין צורך להגיש הצעות מקבלני בנייה. במקרה ההפוך, הלקוח והאדריכל מראיינים קבלנים ומבקשים הצעות תחרותיות. קבלנים פוטנציאליים יושבים עם הלקוח והאדריכל כדי לעבור על ערכות שרטוטי הבנייה ולדון בחומרים ובלוחות זמנים. 
שלב ניהול הבנייה בשלב הסופי, תפקידו של האדריכל עובר מתכנון יצירתי לניהול פרויקטים. למרות שהאדריכל לא מנהל פיזית את אתר העבודה, הוא מבצע ביקורות קבועות באתר כדי להבטיח שהפרויקט מבוצע בהתאם לתוכניות שלו. הקבלן והצוות שלו מקבל את השליטה בפרויקט כמו במאי קולנוע שמשתלט על תסריט של תסריטאי. בשלב זה תקציבי פרויקט יכולים להתנפח בגלל חריגות בעלויות, אך עם תכנון קפדני, לא יהיה צורך בשינויים.

/ 5.